Pravoslávna cirkevná obec v Košiciach

Slávnostná archijerejská sv. liturgia a posviacka pamätníka

31. január 2016

Pamätník pripomínajúci obete genocídy Arménov posvätili v nedeľu (31. 1.) v Košiciach.

Typický arménsky kamenný pamätník s krížom, tzv. chačkar, je osadený pri pravoslávnom katedrálnom chráme na Ulici Československej armády.

Miestnej pravoslávnej cirkevnej obci ho v súvislosti s minuloročným 100. výročím arménskej genocídy darovala Arménska apoštolská cirkev.

"Pre pravoslávnu cirkev je to určite významná udalosť, keďže, pokiaľ si pamätám, na Slovensku dosiaľ nebol pri pravoslávnom chráme takýto pamätník," uviedol predstavený košického katedrálneho chrámu a správca cirkevnej obce Vladimír Spišák.

Medzi oboma cirkvami sú podľa neho bratské väzby, aj čo sa týka liturgických záležitostí a vzájomného uznania si vykonávaných bohoslužieb.

Oslavy v Katedrálnom chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky a sv. Jána Milostivého sa začali nedeľu o 9.30 h slávnostnou liturgiou, posvätenie pamätníka bolo v jej závere.

Celebrovali ju najvyšší predstaviteľ pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku -metropolita Rastislav a michalovsko-košický arcibiskup Juraj. Prítomní boli tiež zástupcovia Arménskej apoštolskej cirkvi.

Podľa arménskych zdrojov si masakry a deportácie Arménov v Osmanskej ríši v rokoch 1915-17 vyžiadali až 1,5 milióna mŕtvych.

Turecká strana pripúšťa bilanciu len 300- až 500-tisíc obetí, pričom odmieta označovať tento historický fakt za genocídu.

Argumentuje, že tisícky Turkov a Arménov zahynuli pri etnickom násilí počas prvej svetovej vojny, keď sa Osmanská ríša začala rozpadať a bojovala proti ruskej invázii do východných provincií.

Vyhlásenie uznávajúce genocídu Arménov prijalo niekoľko európskych krajín, vrátane Slovenska, čo vyvolalo protesty Turecka.

 Zdroj: TASR

 Zverejnené: 31. 1. 2016

 http://www.kosicednes.sk/posvatili-pamatnik-genocidy-armenov/

 https://www.youtube.com/watch?v=W-wpBL34A3s&feature=share

Späť
oficiálna webstránka Pravoslavnej cirkevnej obce v Košiciach  |